آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۳/۳۰ ۰۸:۴۵:۰۸
امروز : پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - 2019/06/20 - ۰۹:۲۷:۰۰
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷
بوشهر|یک قلاده پلنگ ایرانی در طبیعت شهرستان دشتستان رها شد

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: یک قلاده پلنگ ایرانی در شهرستان دشتستان که به دام‌های روستاییان تعارض کرده بود زنده‌گیری و در طبیعت بوشکان رهاسازی شد.

به گزارش خبرگزاری محار از دشتستان، فرهاد قلی‌نژاد صبح امروزدر رهاسازی یک قلاده پلنگ ایرانی در دشتستان اظهار داشت: یک قلاده پلنگ ایرانی که به‌واسطه تعارض به دام‌های روستاییان در شهرستان دشتستان زنده‌گیری شده بود، صبح امروز در یکی از زیستگاههای مستعد این شهرستان رهاسازی شد.

وی بیان کرد: این عملیات زنده‌گیری پلنگ و سپس رهاسازی در زیستگاهی دیگر از جمله معدود عملیاتهای مشابه در کشور است که خوشبختانه با موفقیت کامل نیز همراه شد.   

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر افزود: اهالی روستای شکرک  چند روز قبل اطلاع دادند که یک قلاده پلنگ به دام‌ها آنها حمله می‌کند پس از اطلاع از موضوع، یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر  به  محل اعزام شدند و چند شبانه روز وضعیت منطقه را پایش و کنترل کردند.

قلی‌نژادبا بیان اینکه پس از اطمینان از  وجود پلنگ در منطقه که از جنس نر و جوان است قفس زنده‌گیری در محل مستقر شد خاطر نشان کرد: ساز و کارهای لازم  برای جلب توجه پلنگ برای ورود به قفس اندیشیده و سرانجام سه شنبه شب 17 مهرماه، این پلنگ ایرانی با تلاش پرسنل تلاشگر و ساعی اداره محیط زیست دشتستان و همکاری مردم محلی زنده گیری شد.

  وی بیان کرد: پس از زنده گیری، پلنگ از منطقه ارم و روستای شکرک، به منطقه شکار ممنوع در بخش بوشکان دشتستان انتقال داده شد و با حضور کارشناسان اداره کل محیط زیست و شهرستان دشتستان و  برخی مسئولان صبح امروز در طبیعت رها شد.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر افزود: علت انتخاب این منطقه برای رهاسازی پلنگ ایرانی، وجود طعمه‌های باکیفیت و شکار طبیعی برای این گونه نادر و حفاظت شده ایرانی بوده است.

  قلی‌نژاد از نصب دوربین تله‌ای در رصد زیست پلنگ ایرانی در کوه‌های استان بوشهر خبرداد و تصریح کرد: کوه‌های دشتستان از جمله در مناطقبوشکان، تنگ ارم و گیسکان و  قله‌های تنگستان به‌خصوص در منطقه خاییز و در دشتی کوه مند و کوه سیاه، ارتفاعات دیر، کنگان و جم دوربین تله‌ای نصب شده و یا به صورت غیر مستند زیست پلنگ ایرانی را  رصد می‌کنند.

وی از اهالی روستای شکرک که از  عشایر قشقایی‌ هستند برای اطلاع رسانی از حملات پلنگ به محیط زیست و آسیب نرساندن به این پلنگ ایرانی قدردانی کرد.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ضمن اشاره به برنامه‌های آموزشی و ترویجی و طرح حفاظت از گونه نادر پلنگ ایرانی در استان و به‌ویژه در شهرستان دشتستان از سایر دامداران و اهالی این منطقه  و روستاییان و عشایر در مجاورت مناطق کوهستانی و زیستگاههای پلنگ ایرانی خواست در صورت مشاهده چنین رخدادهایی و حمله پلنگ به دام‌های‌شان، از آسیب رساندن به آن اجتناب کرده و موضوع را به محیط زیست اطلاع دهند.

انتهای پیام/ش

کد خبر 10123
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم